سایت اموزشی الفبا پلاس

پیر ما گفت که جنگ است ، قلم بردارید...

فرزندمان را به چه مدرسه ای بفرستیم ؟ (راهنمای والدین حساس)

 امروزه دیگر شعار ((بهترین مدرسه ، نزدیک ترین مدرسه است )) به فراموشی سپرده شده و یکی از دغدغه های والدین انتخاب مدرسه برای فرزند دلبندشان است و خب تا حدودی این نگرانی به جا  است و به دلیل معضلات اجتماعی و تاثیر مستقیم مدرسه بر دوستان و اطرافیان فرزندشان و به تبعیت از آن تاثیر بر آینده فرزند دلبندشان این را حقی از فرزند بر گردن خود می دانند که شرایط تحصیل برای فرزندشان در مدرسه ای خوب را فراهم کنند.

در این مقاله سعی می کنیم در انتخاب بهترین مدرسه برای فرزندان به ابعاد مخفی و پنهان این موضوع توجه کنیم و شما را در این مهم یاری کنیم 

در ادامه مطلب با ما همراه باشید

1 : مدرسه ی نزدیک به محل زندگی این امکان را به فرزند شما می دهد که دوستانی در نزدیکی خودش داشته باشد و به راحتی با دوستانش ارتباط برقرار کند.

در مرحله اول توجه به این نکته ضروری است که فرزند شما به دوستانی نیاز دارد که در نزدیکی محل زندگی شما باشند و در رفت و امد با انها مشکلی نداشته باشد پس چنانچه تنها راه برای پیدا کردن دوست توسط فرزند شما مدرسه است باید به این مهم توجه کنید و مدرسه ای در محله خودتان برای تحصیل او انتخاب کنید.

2 : انتخاب مدرسه غیر دولتی برای دوره ابتدایی به هیچ وجه توصیه نمی شود . دلیل :

 الف ) اجتماعی شدن دانش اموز در مدارس غیر دولتی به دلیل برخورد با دانش اموزان کمتر و از طبقه مرفه به خوبی شکل نمی گیرد چرا که مدرسه باید هماهنگ با جامعه باشد مخصوصا در مقطع ابتدایی مدارس دولتی قطعا هم از لحاظ اموزشی و هم پرورشی از مدارس غیر دولتی عملکرد بهتری دارند.

ب) صرف هزینه بسیار و بازدهی پایین

ج) حضور اغلب نیروهای غیر مرتبط و نا آشنا به روانشناسی رشد و اصول تعلیم و تربیت در مدارس غیر دولتی و  بالعکس حضور نیروهای متخصص و فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان در مدارس دولتی

د) فشار روانی بالا به دانش اموز در مدارس غیردولتی به دلیل رقابت دانش اموزان و ارائه مطالب غیردرسی و غیرضروری که نگرش دانش اموز را نسبت به کتاب و مدرسه منفی می کند.

نکته : هیچ وقت فرزند خود را با فرزند دیگران مقایسه نکنید 

بعضا برخی دانش اموزان به واسطه حضور در مدارس غیر دولتی از حفظیات بالایی(شعر - داستان - سرود و ... ) برخوردارند ولیکن این حفظیات صرفا با فشار روانی به دانش اموز و عدم علاقه دانش اموز به او تحمیل می شود و هیچ کاربردی در زندگی ندارد جز اینکه دانش اموز را از مدرسه گریزان می کند. (در دوره ابتدایی دانش اموز فقط باید کتاب های درسی را اموزش ببیند و لا غیر ) 

در مقطع ابتدایی دانش اموز باید بازی کند و زندگی در کنار افراد از طبقات و خانواده های مختلف را اموزش ببیند و این شرایط در مدارس دولتی بهتر و جامع تر فراهم است.

3 : معلمی را انتخاب کنید که دانش اموزان از او راضی باشند نه خانواده ها 

معمولا خانواده ها از معلم های سخت گیر و پر مشق بیشتر خوششان می اید چرا که مشق زیاد باعث می شود برای مدتی از شر فرزند خود خلاص شوند تا در فضای مجازی پرسه ای بزنند ولی من معتقدم معلمی موفق است که دانش اموزانش از او راضی باشند و در کلاس او با علاقه و نگرش مثبت درس بخوانند و معلم توانسته باشد به دنیای مطلوب دانش اموزانش نفوذ کند و این مهم اولین شرط در آموزش موفق است.

 

خلاصه بحث :

طبق تجربیات به دست آمده و اصول روانشناسی بهترین مدرسه را در یک خط توصیف می کنم :

مدرسه ای که دولتی و نزدیک به خانه با مدیری جوان و معلمی مهربان و خوش اخلاق که فرزند شما را جذب به مطالعه کنند نه اینکه یک طوطی به شما تحویل دهند که با زور و تهدید چند خط فارسی و جدول ضرب را حفظ کرده است .

امروزه به کمک تکنولوژی در کمتر از ثانیه می توان به تمامی اطلاعات موجود در کتب ابتدایی دست 

پیدا کرد و هیچ لزومی بر حفظ کردن اینکه اولین سلسله هخامنشی توسط چه کسی پایه گذاری شد نمی باشد .

 

بگذارید بچه ها در ابتدایی بازی کنند ، بچگی کنند ، پدیده ها را کشف کنند و عاشق مدرسه و مطالعه شوند 

با سخت گیری های بی جا نسل اینده را از کتاب و مدرسه فراری ندهیم 

پیروز باشید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
در این کشتی درآ، پا در رکاب ماست دریاها مترس از موج، بسم الله مجراها و مُرساها

این سایت در چهار زمینه زیر فعالیت خود را در بهمن ماه 1395 اغاز کرد به امید ان که ماحصلش بتابد بر فرزاندن غیور ایران زمین

اندیشه های برتر در حوزه آموزش و پرورش
نمونه سوالات استاندارد
اخبار اموزشی
مقالات و پژوهش های علمی
کلمات کلیدی
آرشیو مطالب
موضوعات
پیوندها
Designed By Erfan Powered by Bayan